Ruční nářadí

Ručním nářadím rozumíme veškeré nářadí a přípravky používané během výrobního procesu. Jsou to prostředky k ručnímu zpracování materiálu a řadí se mezi ně například kladiva, sekery, dláta, pilníky, hoblíky apod.

Obecné zásady pro používání ručního nářadí
 

  • Rukojeti, násady a jiná místa, kde je třeba nářadí uchopit, musí být hladce opracována a vhodně tvarována. Násady a rukojeti musí být zajištěny proti uvolnění.
  • Úderné plochy a hroty nářadí nesmějí mít otřep nebo trhliny.
  • V prostředí a na pracovištích, kde je nebezpečí výbuchu, musí být používáno nářadí z nejiskřícího materiálu.

Zásady bezpečného používání ručního nářadí Zásady bezpečného používání jednotlivých druhů ručního nářadí
 

Osobní ochranné pracovní prostředky
 

Při používání ručního nářadí se nejčastěji používají pracovní rukavice, ochranné brýle, pracovní oděv a obuv. Pokud je obsluhující pracovník pracující s nářadím ohrožován i rizikovými faktory jako je hluk či prach, musí být neprodleně vybaven i OOPP chránícího i před těmito riziky. Jako OOPP proti hluku se nejčastěji používají mušlové nebo zátkové chrániče sluchu. Proti prašnosti je pracovníka nutné chránit nejlépe respirátory.


Související legislativa

 
Vyhláška ČÚBP č. 48/1982 Sb., kterou se stanoví základní požadavky k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení
Nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadíTyto webové stránky G U A R D 7, v.o.s. používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto stránky používáte, sdílíme se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací. OK