Inspektoráty práce - co mohou a co nesmějí

Hlavní úkolem inspektorátu práce je kontrola podnikatelských subjektů, zda dodržují povinnosti v oblasti pracovněprávních vztahů a povinnosti v oblasti bezpečnosti práce.

Hlavní kompetence a pravomoci inspektorátu práce stanovuje zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce. Zákon například umožňuje provádět kontroly, zda podnikatelé dodržují své povinnosti, které vyplývají z platných právních předpisů, inspektoráty práce mají právo požadovat odstranění závad a nedostatků vyplývajících z kontroly.

Inspektoráty práce mohou také ukládat pokuty za neplnění povinností zaměstnavatelů nebo podnikatelských subjektů.

Na druhou stranu zákon neumožňuje řešit věci spadající pod Úřad práce – nároky zaměstnanců vůči zaměstnavateli (vymáhání výplat, potvrzení o zaměstnání, platební neschopnost zaměstnavatele,…), řešení čistého měsíčního výdělku za účelem podpory, pomoc v hmotné nouzi. Dále zákon neumožňuje inspektorátům práce vyjadřovat se k jednotlivým ustanovením z oblasti pracovněprávních předpisů, nesmějí potvrzovat zdanitelné příjmy, řešit zdravotní nebo sociální, důchodové nebo nemocenské pojištění. Také nemají právo řešit věci, které spadají do kompetencí krajských hygienických stanic, jedná se o uznávání nemocí z povolání nebo řešení stížností, které se týkají hygieny na pracovišti.


Státní úřad inspekce práce – www.suip.cz


Co dělat při kontrole z OIP?
Kontroly z OIP
Jak podat stížnost/podnět ke kontrole na OIP?
Inspektoráty práceTyto webové stránky G U A R D 7, v.o.s. používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto stránky používáte, sdílíme se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací. OK