Zpětný vrh

Působí směrem dozadu a nahoru nebo dochází k náhlému dopřednému pohybu vodící lišty, jenž vzniká tehdy, pokud se řetěz pily v blízkosti horního rohu vodící lišty dostane do styku s jakýmkoliv předmětem – polenem, větví nebo pokud se dřevo sevře a přiskřípne pilový řetěz v řezu. Styk s cizím předmětem zarostlým ve dřevě může rovněž vést ke ztrátě kontroly nad řetězem.

Rotační zpětný vrh

Může nastat tehdy, pokud se pohybující pilový řetěz dostane do styku s předmětem v místě horního rohu vodící lišty. Tento styk může způsobit “zakousnutí řetězu” do daného předmětu a tím dojde k jeho chvilkovému zastavení. Výsledkem je bleskurychlá silová reakce pily, která vrhne vodící lištu nahoru a nazpět směrem k obsluze.

Zpětný vrh při přiskřípnutí

Může nastat tehdy, pokud se dřevo sevře a skřípne pohybující se pilový řetěz v řezu a podél horní strany vodící lišty. V takovém okamžiku dojde k zastavení pohybu řetězu. Toto náhlé zastavení pohybu vede k otočení sil na řetězu, které způsobují řezání dřeva a nyní způsobí pohyb pily v opačném směru vzhledem k otáčení řetězu.

Vtažení

Může nastat tehdy, pokud se pohybující pilový řetěz dostane do styku s cizím předmětem zarostlým do dřeva, který se dostane do řezu podél spodní strany vodící lišty, tím dojde k náhlému zastavení pohybu pilového řetězu.