Kvůli pálení trávy je čtyřikrát více požárů

19. 03. 2012

Novinky

Nepozornost a teplé počasí posledních dnů významně zvýšily počet požárů.

V sobotu hasiči zaznamenali 252 případů, což je oproti dennímu průměru více než čtyřikrát více, v neděli do 16:00 evidovali 166 požárů. Informovala o tom mluvčí hasičského záchranného sboru Ivana Svitáková. Zvýšení počtu požárů způsobuje zejména vypalování suché trávy.

Zatímco běžný denní průměr je 58 požárů, v pátek hasiči zasahovali u 133 případů, celková škoda dosáhla téměř 1,7 miliónu korun. V sobotu se počet požárů ještě zdvojnásobil a škoda činila 2,1 miliónu korun, v neděli zatím mírně přesáhla milión korun.

Požáry přírodních porostů jsou často způsobené zakládáním ohňů a vypalováním trávy. Mohou mít tragické důsledky. “Od roku 2000 si vyžádaly 16 lidských životů, zraněno bylo 317 osob. Způsobené škody se vyšplhaly na 181 miliónů korun,” uvedla mluvčí. Dodala, že za jedno z netragičtějších období je v této souvislosti označován rok 1996, kdy při požárech přírodních porostů zahynulo devět lidí a dalších 68 bylo zraněno.

vypalování porostů

Z hlediska hmotných škod byl nejhorší rok 2006, kdy požáry zničily majetek v hodnotě přes 63 miliónů korun. Hasiči při likvidaci požárů přírodních porostů způsobených zakládáním ohňů a vypalováním za posledních 12 let uchránili hodnoty za více než jednu miliardu korun.

Vážné následky mívá však nejen plošné vypalování trávy, ale také spalování trávy shrabané či různých odpadů. Vítr totiž může oheň rozšířit mimo ohniště.

Zákon přitom vypalování porostů zakazuje, lidé za tento přestupek mohou zaplatit pokutu až 25 000 korun. Pokud spalují hořlavé látky na volném prostranství, musí to předem ohlásit hasičům, jinak jim hrozí až půlmiliónová sankce.

Zdroj: Novinky.cz


Tyto webové stránky G U A R D 7, v.o.s. používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto stránky používáte, sdílíme se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací. OK