Bezpečnost práce je v Česku stále Popelkou

22. 08. 2011

Novinky

V roce 2010 strávili zaměstnanci v ČR více než dva a půl miliónu kalendářních dnů v pracovní neschopnosti v důsledku pracovních úrazů.

Z celkového počtu 51 678 registrovaných pracovních úrazů jich 121 skončilo smrtí. To je o 16 úmrtí více než v roce předcházejícím. Ani statistiky pro letošní rok nejsou o moc optimističtější. Jen v prvním pololetí roku 2011 evidoval Státní úřad inspekce práce již 22 884 pracovních úrazů.

V 59 případech lidé zemřeli, v 762 případech bylo zranění závažné a vyžadovalo hospitalizaci. Jednou z příčin neutěšeného stavu je i nedostatečné používání kvalitních osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP).

Nejvíce úrazů je způsobeno pádem. V celkovém počtu tvoří za rok 33,2%
Nejčastější příčinou pracovních úrazů s neschopností delší než 3 dny byly v roce 2010 pády osob (35,2 %).

Druhé místo (33,9 %) obsadila kategorie úrazů způsobených pádem předmětů a poranění ostrými hranami. Třetím nejčastějším důvodem pracovních úrazů (8,7 %) pak byla chybná manipulace s nářadím nebo s ručně ovládanými přístroji.

Nejhůře jsou na tom zaměstnanci ve stavebnictví, které patří již řadu let mezi nejrizikovější pracoviště, a ani letošní rok není výjimkou. Hlavní příčinou zde bývá nedodržení bezpečnostních požadavků při práci ve výškách a při manipulaci s těžkými předměty, což se jasně odráží i v nejčastějších příčinách úrazů.

Zdroj: http://www.novinky.cz/kariera/242238-bezpecnost-prace-je-v-cesku-stale-popelkou.html


Tyto webové stránky G U A R D 7, v.o.s. používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto stránky používáte, sdílíme se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací. OK