Kancelářské práce
Bezpečnost práce a bližší podmínky při provozování kancelářské činnosti stanovuje Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., Nařízení vlády č. 101/2005 Sb. a Zákon č. 309/2006 Sb.
Požadavky na kancelářské pracoviště
Zaměstnavatel je povinen zajistit, aby pracoviště byla prostorově a konstrukčně uspořádána a vybavena tak, aby:
- prostory určené pro práci, chodby, schodiště a jiné komunikace měly stanovené rozměry a povrchy a byly vybaveny pro činnosti zde vykonávané,
- pracoviště byla osvětlena, pokud možno denním světlem, měla stanovené mikroklimatické podmínky, zejména pokud jde o objem vzduchu, větrání, vlhkost, teplotu a zásobování vodou,
- prostory pro osobní hygienu, převlékání, odkládání osobních věcí, odpočinek a stravování zaměstnanců měly stanovené rozměry, provedení a vybavení.
Větrání a teplota na pracovišti, vlhkost vzduchu
Prostorové uspořádání pracoviště
E-learningové školení Ergonomie práce na PC
Práce vsedě
Pracovní polohou rozumíme polohu těla, v níž je určitá práce vykonávána. V jakékoliv pracovní poloze musí být zajištěna dostatečná stabilita celého těla a je nutné zabránit nadměrnému zatěžování muskuloskeletálního systému. Je potřeba volit takové pracovní polohy, které jsou ze zdravotního hlediska vyhovující.
Pracovní poloha charakteristická pro kancelářské činnosti je poloha vsedě a vstoje nebo jejich kombinace. Hlavní zásadou při práci vsedě (na pracovním sedadle) je sedět vzpřímeně, využívat zádové opěry, opěrky šíje, hlavy a loktů, aby jednotlivé končetiny svíraly tupé úhly (noha – bérce – stehna – trup – paže – předloktí – ruka) a mít správně nastavenou výšku sedadla.
Zdravotní obtíže při práci vsedě
Související legislativa
Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci
Nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí
Zákon č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
Při nesprávné poloze při práci vsedě jsou nejčastějšími následky:
- bolesti hlavy,
- bolesti šíje,
- bolesti zad,
- stlačený žaludek,
- stlačené stehenní svaly,
- stlačení žil stehen,
- porucha prokrvování podkolenních jamek.
Při práci vsedě je pro prevenci výše uvedených obtíží potřeba průběžně měnit polohy trupu, střídat sezení a stání, provádět jednoduché protahovací cviky a přestávky v práci.
Kritickým prvkem při práci s PC je psaní na klávesnici a využívání myši, které mohou vést ke vzniku tzv. syndromu karpálního tunelu. Jeho příčinou je práce rukou v nevhodné poloze, především pak při nesprávném postavení zápěstí, kdy dochází k nežádoucímu tlaku na středový nerv. Důsledkem je rozvinutí zánětu, popř. až jeho poškození v oblasti karpálního tunelu. K příznakům patří bolesti prstů, které vystřelují až do předloktí, pokles jejich citlivosti, zhoršení motoriky, oslabení ruky, ranní otoky, ztuhlost a také „mravenčení“.
Komentáře (0) » Štítky (0) » Kategorie (0) » PDF Tisk
Dotazy a komentáře