Ruční manipulace s břemeny
Podmínky ochrany zdraví při práci při manipulaci s břemeny stanovuje Nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Ruční manipulací s břemenem se rozumí přepravování nebo nošení břemene jedním nebo současně více zaměstnanci včetně jeho zvedání, pokládání, strkání, tahání, posunování nebo přemisťování, při kterém v důsledku vlastností břemene nebo nepříznivých ergonomických podmínek může dojít k poškození páteře zaměstnance nebo onemocnění z jednostranné nadměrné zátěže. Za ruční manipulaci s břemenem se pokládá též zvedání a přenášení živého břemene.
- Občasné je zvedání a přenášení břemene nepřesahující celkem 30 minut v osmihodinové směně.
- Časté je zvedání a přenášení břemene přesahující celkem 30 minut v osmihodinové směně,
- Ve směně je součet hmotnosti manipulovaných břemen během osmihodinové směny.
Hodnocení zdravotní rizika při ruční manipulaci s břemenem
Hodnocení zdravotní rizika při ruční manipulaci s břemenem zahrnuje mimo posouzení hmotnosti ručně manipulovaného břemene, kumulativní hmotnosti a vynakládaného energetického výdeje nebo srdeční frekvence a vyhodnocení pracovních podmínek, za kterých k ruční manipulaci dochází.
Hygienické limity
Přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene
Hygienické limity při ruční manipulaci s břemeny určují též přípustné hodnoty energetického výdeje nebo srdeční frekvence
.
Hmotnost břemen a podmínky ruční manipulace s břemeny těhotnými ženami, kojícími ženami, matkami do konce devátého měsíce po porodu a mladistvými upravuje Vyhláška č. 180/2015 Sb.
Přípustný hygienický limit pro tlačené a tažné síly při manipulaci s břemenem pomocí jednoduchého bezmotorového prostředku
Minimální opatření k ochraně zdraví
Chlapci
Dívky
1 – hodnota určená k posouzení nálezů při vyšetřování skupiny osob, pokud není stanovena též výchozí hodnota srdeční frekvence.
2 – hodnota, která může být pro vyšetřovanou osobu ještě dlouhodobě únosná, pokud není překračována hodnota zvýšení srdeční frekvence nad výchozí (klidovou) hodnotu.
3 – nejvyšší přípustná hodnota zvýšení srdeční frekvence nad výchozí hodnotu, která je u zdravých jedinců dlouhodobě únosná.
Pro mladistvé se přípustné hodnoty srdeční frekvence při práci nestanoví. Jde-li o práci ve směně delší než 8 hodinové, odpovídá hodnota navýšení průměrného hygienického limitu v procentech skutečné době výkonu práce. Procentuální navýšení průměrného hygienického limitu je posuzováno vždy v závislosti na konkrétní délce směny a činí 5 % za každou hodinu nad osmihodinovou směnu.
Před zahájením práce spojené s ruční manipulací s břemenem musí být zaměstnanec seznámen s:
- přesnými údaji o hmotnosti a vlastnostech břemene,
- umístěním těžiště,
- nejtěžší stranou břemene,
- správným uchopením a zacházením s břemenem,
- rizikem, jemuž se zaměstnanec vystavuje při nesprávné manipulaci, a to s:
- možností poškození bederní páteře při otáčení trupu, prudkém pohybu břemene, při vratkém postoji, při zvýšené fyzické námaze nebo při excentrickém umístění těžiště břemene,
- nedostatky, které ztěžují manipulaci (nedostatkem prostoru ve svislém směru, práce na nerovném, kluzkém nebo vratkém povrchu nebo v nevyhovujících mikroklimatických podmínkách),
- stavy zvyšujícími riziko poškození páteře vlivem příliš časté nebo příliš dlouho trvající fyzické námahy, nedostatečného tělesného odpočinku, nedostatečné doby na zotavení nebo práce ve vnuceném pracovním tempu.
Manipulace s břemenem vykonávaná zaměstnancem vstoje nebo vsedě se organizuje tak, aby byla časově ve směně rovnoměrně rozložena.
Práce spojená s ruční manipulací s břemenem překračující stanovené hygienické limity musí být přerušována bezpečnostními přestávkami v trvání 5 až 10 minut po každých 2 hodinách od započetí výkonu práce nebo musí být zajištěno střídání činností nebo zaměstnanců.
Komentáře (0) » Štítky (0) » Kategorie (0) » PDF Tisk
Dotazy a komentáře