Dotaz k Obecný dotaz nebo téma

Dobrý den,obracím se na Vás s dotazem,zda muže zaměstnavatel nařídit zaměstnanci,i přes jeho nesouhlas aby byl členem požární hlídky.

Odpověď Informace

Dobrý den,

Zákon o požární ochraně ukládá povinnost podnikatelům zřídit preventivní požární hlídku, jestliže jsou provozovateli činností se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím. K tomu, aby povinnost vůbec vznikla, je nutné, aby se jednalo o činnosti provozované v prostorách s nejméně třemi zaměstnanci. Tito zaměstnanci by se v prostoru měli vyskytovat "současně", tzn. např. v jedné pracovní směně, jestliže se jedná o vícesměnný provoz.
Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob; takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance.

Použité předpisy:
Zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů.
Vyhláška č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci).
Zákon 262/2006 Sb., Zákon zákoník práce

Martina Kočová
G U A R D 7, v.o.s.
tel. 603 456 209

11. 07. 2014 v 11:05

Vložil:


Tyto webové stránky G U A R D 7, v.o.s. používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto stránky používáte, sdílíme se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací. OK