Alkohol na pracovišti - Kdo může provádět kontrolu?

24. 07. 2017

Novinky

PRŮBĚH ZKOUŠKY NA ALKOHOL A KDO K NÍ MÁ OPRÁVNĚNÍ

K provedení dechové zkoušky na pracovišti je dle zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek § 21 odst. 2 oprávněn zaměstnavatel, osoba pověřená kontrolou (zpravidla zaměstnavatelem písemně pověřený vedoucí zaměstnanec) nebo zdravotnický pracovník.

Samotná zkouška může probíhat několika způsoby. Nejčastěji probíhá formou orientační dechové zkoušky pomocí detekčních trubiček ALTEST nebo pomocí digitálního analyzátoru (alkohol tester). Odmítne-li zaměstnanec orientační dechovou zkoušku, zaměstnavatel má dle zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek § 20 odst. 2 právo požadovat, aby se podrobil lékařskému vyšetření.

Zjištění alkoholu může také probíhat formou odborného lékařského vyšetření.
Dále je dobré vědět, že pokud dechovou zkoušku provádíte měřidlem, které nesplňuje podmínky vyhlášky č. 345/2002 Sb., kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu, tak odborné lékařské vyšetření musí být provedeno, protože na základě výsledků z nekalibrovaného měřidla nelze zaměstnanci ukládat sankce, proto po provedení pozitivní orientační dechové zkoušky doporučujeme, aby u zaměstnance bylo provedeno odborné lékařské vyšetření.

Po provedení pozitivního měření musí být sepsaný záznam – Protokol o provedení (orientační) dechové zkoušky na alkohol, po provedení odborného lékařského vyšetření postačí lékařská zpráva. Při pozitivním výsledku je dobré mít s sebou svědka, ať už se jedná o orientační měření nebo odborné lékařské vyšetření.

Odmítne-li zaměstnanec bez vážných důvodů se podrobit odbornému lékařskému vyšetření na alkohol, může na něj zaměstnavatel pohlížet jako by byl pod vlivem alkohol (§ 20 odst. 2 zákona č. 65/2017 Sb.), což může vést i k okamžitému ukončení pracovního poměru (Zákoník práce § 55 odst. 1 písm. b))

Pozn.: Krom výše uvedených oprávněných osob, Vás může k orientačnímu vyšetření vyzvat i Policie České republiky, příslušník Vojenské policie, příslušník nebo občanský zaměstnanec Vězeňské služby, strážník obecní policie nebo ošetřující lékař povinné osoby.

Více o tomto tématu se dozvíte ZDE!